Skydliaukės biopsija plona adata dėl skrandžio vėžio ar infekcijos

Skydliaukės aspiracinė biopsija plona adata Lietuvoje pradėta taikyti 1994 metais ir šiuo metu yra pagrindinis skydliaukės mazgų ar skydliaukėje aptiktų cistų su skysčiu tyrimo metodas. Ši procedūra gali padėti diagnozuoti skydliaukės vėžį, infekciją ar kitas su skydliauke susijusias problemas.

Skydliaukė yra drugelio formos organas esantis priekinėje apatinėje kaklo dalyje. Ši liauka išskiria hormonus, kurie veikia daug skirtingų organizmo funkcijų, tokių kaip augimas ir vystymasis, kūno temperatūros palaikymas ar metabolizmas (terminas apibūdinantis, kaip kūnas naudoja iš maisto gautą energiją). 

Mokslininkai iki šiol negali atsakyti į klausimą: kas sukelia skydliaukės mazgų formavimąsi? Visgi skydliaukės mazgai yra randami 67 procentams pacientų, kurių skydliaukė yra tiriama ultragarsiniu tyrimu. Žmonės dažnai aptinka skydliaukėje esančius mazgus patys arba juos randa gydytojas paciento ištyrimo metu. Mazgų formavimasis yra labiau paplitęs tarp moterų lyginant su vyrais. Jie yra linkę augti nėštumo metu. Taip pat onkologiniai pacientai, kurie buvo gydomi radioterapija turi padidintą skydliaukės mazgų formavimosi riziką. Nors tik maža skydliaukės mazgų dalis po biopsijos yra nustatomi kaip vėžiniai, svarbu visus mazgus įvertinti kuo greičiau, kad reikiamą gydymą būtų galima pradėti anksti ir taip užtikrinti jo sėkmę.

Prieš tyrimą

Gydytojas konsultacijos metu išsiaiškins apie jūsų vartojamus vaistus, ypač jei tai vaistai nuo diabeto ar kraujo krešėjimą mažinantys vaistai. Svarbu paminėti apie nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimą, pavyzdžiui aspirinas ar ibuprofenas, kurie gali skystinti krauja ir didinti kraujavimo riziką tyrimo metu.

Prieš biopsiją jums atliks bendrąjį kraujo tyrimą ir ultragarsinį skydliaukės tyrimą. Kito specialaus pasiruošimo šiai procedūrai nėra, galima normaliai valgyti ir gerti, užsiimti bet kokia norima veikla.

Tyrimo metu

Jūsų paprašys atsigulti ant nugaros ir atlošti galvą, kad kaklo oda būtų įtempta. Tam tikrais momentais procedūros metu gydytojas jus informuos ir negalėsite kosėti, kalbėti ar ryti seilių. 

Prieš procedūrą gydytojas į odą suleidžia vietinio anestetiko (lidokaino). Kartais tai nėra reikalinga, kadangi tyrimas yra atliekamas naudojant labai ploną adatą ir didelio skausmo nėra jaučiama.

Biopsijos technika

Tyrimui naudojamos plonos 0,6-0,9 mm skersmens adatos bei 10 ml vienkartiniai švirkštai.

Ultragarsinio tyrimo pagalba yra nustatoma tiksli skydliaukėje esančio pakitimo vieta.

Punktuojama vieta yra dezinfekuojama ir duriama su adata ir prie jos pritvirtintu švirkštu. Pasiekus reikiamą gylį “pistoleto” pagalba yra sukuriamas vakuumas švirkšte ir į adatą patenka norimos ištirti skydliaukės dalies gabalėlis. Tada adatoje esantis turinys yra užpurškiamas ant mikroskopinio stiklelio, užfiksuojamas ir siunčiamas į patologinę laboratoriją skydliaukės ląstelių įvertinimui.

Įprastai procedūros metu yra atliekami bent keli dūriai, kad gauti mėginius iš skirtingų mazgo dalių. Jei ultragarsinio tyrimo metu buvo aptikta daugiau mazgų, gali prireikti dešimties ar daugiau dūrių.

Dūrio vietą gydytojas užklijuos paprastu pleistru.

Po tyrimo

Dauguma žmonių po šio tyrimo gali iš karto vykti namo ir užsiimti jiems įprasta veikla. Pleistrą galima nuimti po kelių valandų. 

Dieną ar dvi po procedūros vieta kurioje buvo durta gali skaudėti. Skausmo malšinimui ją galimą pašaldyti ledo kompresais ar išgerti paprastų vaistu nuo skausmo (pvz. ibuprofeno). 

Tyrimo rezultatų laukimas trunka apie savaitę laiko. Jei tyrimas parodys, kad mazge vėžinių pakitimų nebuvo, gydytojas įvertinęs kitus rizikos faktorius gali sudaryti mazgo sekimo planą ir ateityje gali prireikti tyrimą pakartoti. Jei paaiškės, kad mazge esančios ląstelės yra vėžinės, tikėtina, kad kitas žingsnis bus chirurginis mazgo pašalinimas.

Tyrimo komplikacijos

Skydliaukės aspiracinė biopsija plona adata yra laikoma saugia procedūra ir komplikacijos pasitaiko retai. Tarp jų galimos yra:

  1. Infekcija dūrio vietoje
  2. Kraujavimas
  3. Alerginė reakcija į vaistus naudojamus anestezijai
  4. Kakle esančių nervų ar kraujagyslių pažeidimas (kadangi šiuolaikinė skydliaukės biopsija yra atliekama ultragarso kontrolėje, ši komplikacija – itin reta)
  5. Gali būti, kad pirmojo tyrimo rezultatai bus ne visiškai aiškūs ir reikės skydliaukės biopsiją pakartoti