Cholecistektomija - tulžies pūslės šalinimo operacija

Diagnozė ir požymiai

Tulžies pūslė – mažas, kriaušės formos organas esantis pilvo viršaus dešinėje pusėje, už kepenų. Tulžies pūslė yra sujungta su kepenimis ir plonąja žarna per mažus vamzdelius, vadinamais tulžies latakėliais. Esminė tulžies pūslės funkcija – kaupti tulžį. Žaliai rudą skystį, kuris yra gaminamas kepenyse ir būtinas riebalų virškinimui bei riebaluose tirpstančių vitaminų įsisavinimui. Tulžies pūslė yra tuščiaviduris maišas, maišo sienas sudaro raumenys. Tarp patiekalų šie raumenys būna atsipalaidavę ir į pūslę iš kepenų teka tulžis. Maistui turinčiam riebalų patekus į burną tulžies pūslės raumenys susitraukia ir iš maišo tulžis yra išspaudžiama į plonąją žarną (dvylikapirštę). Tulžis iš pūslės į žarną patenka per bendrąjį tulžies lataką, kuris yra labai siauras ir jei tulžies pūslėje buvo akmuo, jis gali užsikimšti.

Dažniausia tulžies pūslės pašalinimo priežastis yra tulžies akmenligės gydymas. Šie dariniai (akmenys) susiformuoja tulžies pūslėje ir kartu su tulžimi patekę į bendrąjį tulžies lataką jį užkemša. Latakui užsikimšus prasideda uždegiminis procesas, žmogus patiria stiprų skausmą. Tulžies pūslę tenka pašalinti ir nustačius tulžies pūslės vėžio atvejį, bet dažniausiai tokiu atveju šalinama ne tik pūslė.

Tulžies akmenys yra kietos masės susidariusios tulžies pūslės viduje. Akmenys gali būti maži lyg smėlis arba dideli kaip visa pūslė, visgi dažniausiai pasitaikančių akmenų skersmuo yra mažesnis nei 2,5 cm. Akmenys būna dviejų rūšių: cholesteroliniai arba bilirubininiai.

Paulius Žeromskas - Pilvo chirurgas, proktologas

Paulius Žeromskas

Pilvo chirurgas, proktologas
Sužinoti daugiau

Gydymas

Cholecistektomija – chirurginė procedūra, kurios tikslas yra tulžies pūslės pašalinimas. Operacijos metu yra perrišama tulžies pūslę maitinanti kraujagyslė, atjungiamas tulžies pūslės latakėlis nuo bendro tulžies latako ir atidalinama tulžies pūslė nuo kepenų. Tulžies pašalinimo operacija yra saugi procedūra, jos mirštamumas siekia vos 0.2 proc. ligonių.

Operacija ir jos tipai

Tulžies pūslę galima pašalinti dviem būdais:

  • Laparoskopinė operacija
    Laparaskopinių operacijų metu, per specialią adatą į pilvo ertmę yra prileidžiama CO2 dujų, tokiu būdu susidaro erdvė chirurginėm manipuliacijom. Taip pat šių operacijų metu chirurgas naudoja “laparoskopą”, ilgą ir siaurą vamzdelį užsibaigiantį kamera. ”Laparoskopas” filmuoja pilvo ertmę iš vidaus ir rodo ją ekrane. Atliekant tokią operaciją reikia kelių mažų pjūvių. Per vieną jų į pilvo ertmę yra įvedama kamera, o kitus – operacijai atlikti reikalingi įrankiai. Laparoskopinės operacijos dėka galima išvengti didelio pjūvio, nes chirurgas viską mato kameros pagalba.
  • Atvira operacija
    Deja, kartais dėl infekcijos tulžies pūslėje ar latake, dėl tulžies pūslės surandėjimo, esant kontraindikacijų laparaskopinei operacijai, laparoskopinė operacija nėra saugi, taip pat laparoskopinės operacijos metu gali prasidėti kraujavimas kurio negalima kontroliuoti. Tokiais atvejais reikalinga atvira operacija, tai reiškia, kad chirurgas turi atlikti pakankamai didelį pilvo pjūvį ir operuoti tiesiogiai.

Pooperacinis laikotarpis

Kaip atrodys atsistatymo laikotarpis po tulžies pašalinimo priklauso nuo to ar jūsų operacija buvo laparoskopinė ar atvira. Įprastai po laparoskopinės operacijos pacientai gali vykti namo tą pačią ar kitą dieną. Svarbu suprasti, kad nors iš išorės matomi pjūviai yra labai maži, viduje atlikta tokio pat masto procedūra kaip ir atviroje operacijoje. Pacientui bus reikalingas poilsis, patariama vengti sunkių daiktų kilnojimo, sporto ar plaukimo bent pirmą savaitę. Atlikus atvirą operaciją ligoninėje tenka praleisti savaitę. Visgi, reikia pradėti vaikščioti kiek įmanoma anksčiau jau ligoninėje ir daryti kvėpavimo pratimus, kuriuos rekomenduos slaugytojos ir gydytojai. Vengti sunkių daiktų kilnojimo ir sporto bent mėnesį laiko po operacijos.

Tulžies pašalinimo poveikis virškinimo sistemai yra minimalus. Visgi beveik pusė pacientų po tulžies pašalinimo operacijos patiria silpnus virškinimo sutrikimo simptomus: sulėtėjusį virškinimą, viduriavimą, dujų kaupimąsi ar pilvo pūtimą. Įprastai šie pojūčiai su laiku gerėja ir dažnai išsisprendžia savaime per keletą savaičių.

Dietos rekomendacijos pooperaciniam laikotarpiui:

  • Vengti riebalų. Ypač pirmąją savaitę po operacijos svarbu vengti riebaluose kepto ar daug riebalų turinčio maisto, riebių padažų. Neriebiu maistu yra laikomi patiekalai, kurių vienoje porcijoje yra iki 3 gramų riebalų.
  • Praturtinti maisto racioną skaidulomis. Pakankamai tirpių skaidulų turinti dieta padės greičiau normalizuoti sulėtėjusį virškinimą. Geri tirpių skaidulų šaltiniai yra avižos, perlinės kruopos, uogos (braškės), obuoliai.
  • Valgyti dažnai, bet mažomis porcijomis. Stenkitės valgyti mažus, kokybiškus ir sveikus patiekalus, juos turėtų sudaryti liesi baltymai su daržovėmis ir pilno grūdo angliavandeniai. Tarp patiekalų valgyti mažus užkandžius (pvz. vaisiai, liesas jogurtas). Nepamiršti riboti riebalų kiekį.
  • Vengti maisto produktų, kurie skatina viduriavimą. Tai kava, pienas, riebus arba labai saldus maistas.
  • Sekti skysčių vartojimą. Labai svarbu kasdien užtikrinti pakankamą skysčių kiekį, minimalus tikslas turėtų būti bent 2 litrai vandens per parą.

Būtina susisiekti su savo gydytoju jei 1-4 sav. laikotarpyje po tulžies pašalinimo operacijos pajutote vieną šių simptomų:

Karščiavimas arba šaltkrėtis;
Paraudimas arba patinimas aplink operacinio pjūvio kraštus;
Pykinimas arba vėmimas;
Pilvo spazmai arba labai stiprus skausmas;
Pilvo pūtimas;
Pageltusi oda arba akys;
Patamsėjęs šlapimas;

Komplikacija

Kitų tulžies latakų, esančių šalia tulžies pūslės, pažeidimas;
Tulžies tekėjimas;
Kraujavimas;
Žarnų pažeidimas;
Infekcija;
Retais atvejais žmogus gali ir toliau jausti pilvo skausmą, net ir pašalinus tulžies pūslę.