Žinia apie būsimą operaciją niekada nėra maloni ir ko gero sunkiausias periodas yra jos laukimas. Nerimą kelia mintys apie procedūrą, gijimo procesą bei reabilitaciją. Visgi, klinikinė patirtis parodė, kad aktyviai ruošdamiesi operacijai pacientai ne tik jaučiasi ramiau jos laukdami, jie taip pat ženkliai sumažina savo komplikacijų riziką ir atsistato greičiau.Todėl, jeigu laukiate operacijos, norime jus supažindinti su priešoperacinės reabilitacijos sąvoka ir siūlome jums šį varginantį laikotarpį panaudoti savo sveikatos ir bendros būklės gerinimui. Tikslingai paruošę kūną bei mintis operacijai padėsite jumis besirūpinančiai medikų komandai užtikrinti jos sėkmę.
Priešoperacinė reabilitacija moko pacientus apie sveikatai svarbius gyvenimo būdo pokyčius ir motyvuoja juos aktyviai pasiruošti operacijai bei sveikimui po jos. Klinikinėje praktikoje pradėta naudoti nuo 2000-ųjų metų, priešoperacinė reabilitacija tikslingai padeda pacientams kovoti su dėl operacijos patiriamu stresu ir stiprina fizinę kūno būklę. Tyrimai rodo, kad fiziškai ir psichologiškai operacijai pasiruošę pacientai po jos atsistato greičiau (mažesnis lovadienių skaičius) ir kokybiškiau (patiria mažesnį skausmą, mažesnis komplikacijų dažnis).
Klinikinį pasiruošimą operacijai sudaro: edukavimas apie operacinę procedūrą ir laikotarpį po jos, alkoholio ir tabako gaminių atsakymas, lėtinių medicininių būklių optimizavimas (pvz. anemija, diabetas). ERAS (ankstyvo pooperacinio sveikimo programa) gairės kartu su klinikiniu pasiruošimu siūlo priešoperacinę reabilitaciją, kurią sudaro: padidintas fizinis aktyvumas, tinkama mityba ir psichologinis pasiruošimas.
Priešoperacinės reabilitacijos programa yra individuali ir priklauso nuo paciento fizinės būklės. Tinkama programa yra sudaryta taip, kad paciento fizinis aktyvumas viršytų jam įprasto fizinio aktyvumo lygį, bet jo neišsękintų. Tipiškai programą sudaro 4 kategorijos: jėgos ir pasipriešinimo pratimai didinantys raumenų masę, aerobiniai pratimai gerinantys kraujotaką ir kvėpavimo funkciją, tempimo/lankstumo pratimai ir kvėpavimo pratimai, kurie padeda atsipalaiduoti ir taip mažina patiriamo streso lygį.
Jėgos ir pasipriešinimo pratimai
Šio tipo pratimai turėtų būti atliekami iš eilės dirbant su atskiromis raumenų grupėmis, kiekvieną pratimą pakartojant 10-12 kartų. Pradėti nuo vienos sesijos kiekvienai raumenų grupei, su lengvais bet raumenų pasipriešinimą sukeliančiais svoriais (arba gumomis). Vėliau sesijų skaičių padidinti iki dviejų.
- Krūtinės pratimai
- Nugarą stiprinantys pratimai
- Rankas stiprinantys pratimai (dvigalviui ir trigalviui raumenims)
![Jėgos ir pasipriešinimo pratimai. Fizinis aktyvumas ir kvėpavimo mankšta prieš ir po operacijos](https://chirurgijapaprastai.com/wp-content/uploads/2021/04/Ekrano-nuotrauka-2021-04-19-114622.jpg)
Taip pat jėgos pratimai gali būti atliekami naudojant savo kūno svorį, pavyzdžiui:
- Atsispaudimai (nuo sienos, modifikuoti sulenkus kelius arba pilni).
- Pritūpimai bei įtūpstai naudojantis kėde pusiausvyrai laikyti.
- Atsisėdus ant kėdės blauzdų kėlimas į viršų ištiesiant kojas per kelius.
- Atsigulus ant žemės kojų kėlimas į viršų (sudarant 90 arba 45 laipsnių kampą su nugara).
- Atsilenkimai (pilni antsilenkiant nuo žemės arba modifikuoti lenkiantis žemyn nuo kėdės ir grįžtant atgal)
Jauniems pacientams
![Kūno treniruotė jauniems pacientams. Fizinis aktyvumas ir kvėpavimo mankšta prieš ir po operacijos](https://chirurgijapaprastai.com/wp-content/uploads/2021/04/Ekrano-nuotrauka-2021-04-19-114302.jpg)
Vyresniems pacientams
![Kūno treniruotė vyresniems pacientams. Fizinis aktyvumas ir kvėpavimo mankšta prieš ir po operacijos](https://chirurgijapaprastai.com/wp-content/uploads/2021/04/Ekrano-nuotrauka-2021-04-19-114117.jpg)
Aerobiniai pratima
Svarbu pradėti nuo lėto ėjimo ir tinkamai apšilti.
Aerobiniai pratimai turi suaktyvinti jūsų kūną (šiek tiek padidinti širdies susitraukimų ir kvėpavimo dažnį), bet negali būti sekinantys (širdies plakimo krūtinėje pojūtis, dusulys).
Aerobiniai pratimai turi būti atliekami 3 kartus per savaitę ir trukti bent 30 minučių.
Priklausomai nuo jūsų fizinės būklės tai gali būti tiesiog ėjimas normaliu greičiu (apie 5-6 km/h) arba keičiant lėtą ėjimą (5 min) su greitu ėjimu (2 min). Taip pat tinka stacionaraus dviračio minimas, plaukimas baseine ar netgi lengvas bėgimas, jei jūsų fizinė būklė tai leidžia.
Lankstumo ir tempimo pratimai
Tempimo pratimai turėtų įtraukti šiuos raumenis:
- Krūtinės
- Rankų (dvigalvis ir trigalvis)
- Kojų (keturgalvis, šlaunies dvigalvis ir blauzdos)
![Lankstumo ir tempimo pratimai. Fizinis aktyvumas ir kvėpavimo mankšta prieš ir po operacijos](https://chirurgijapaprastai.com/wp-content/uploads/2021/04/Ekrano-nuotrauka-2021-04-19-113904.jpg)
![Kvėpavimo pratimai. Fizinis aktyvumas ir kvėpavimo mankšta prieš ir po operacijos](https://chirurgijapaprastai.com/wp-content/uploads/2021/04/Ekrano-nuotrauka-2021-04-19-113538.jpg)
Kvėpavimo pratimai
Patariama pilvinio kvėpavimo pratimus atlikti du kartus dienoje ir jiems skirti 15 minučių.
Galima naudoti garso įrašus su kvėpavimo instrukcijomis arba tiesiog klausytis atpalaiduojančių gamtos garsų.
Baigus mankštintis per 30 minučių svarbu suvartoti aukštos kokybės baltymų turinčio maisto (varškė, geriamas jogurtas, garinta vištiena, žuvis, daržovių lazdelės su trintais avinžirniais (humusu) ir t.t.).