Kapsulinė endoskopija - inovatyvus žarnyno tyrimo metodas

Kapsulinė endoskopija tai – procedūra, kurios metu atliekamos virškinamojo trakto nuotraukos naudojant vitaminų kapsulės dydžio belaidę kamerą. Kapsulė yra praryjama ir keliaudama per virškinamąjį traktą atlieka iki 50 tūkstančių nuotraukų. Šiuo metu yra sukurtos endoskopinės kapsulės galinčios ištirti tik plonąją žarną.Kitų virškinamojo trakto sričių ištyrimas kapsuline endoskopija yra ribotas. Kapsulinės endoskopijos tyrimo rezultatas: nuotraukos vizualizuojančios plonąjį žarnyną.

z-klinika

Priežastys dėl kurių yra atliekama kapsulinė endoskopija:

  1. Nustatyti kraujavimo iš plonosios žarnos vietai.
  2. Uždegiminių žarnyno ligų (pvz. Krono liga) diagnozavimui.
  3. Vėžio diagnozavimui. Su kapsule atliktose nuotraukose galima aptikti navikus esančius virškinamajame trakte.
  4. Celiakinės ligos diagnozavimui, kai paciento kūnas generuoja autoimuninį atsaką į dirginimą gliutenu.
  5. Stemplės ištyrimui. Kapsulinė endoskopija gali pakeisti klasikinės endoskopijos tyrimą ieškant išsiplėtusių stemplės venų (varikozių).
  6. Patikrinimui dėl polipų virškinamajame trakte, kai pacientai turi paveldimų sindromų sukeliančių polipų susidarymą plonojoje žarnoje.
  7. Tyrimo patikslinimui, po neaiškios pilvo rentgeno nuotraukos.
  8. Geležies stokos anemijos priežasties nustatymui.

Kaip atrodo procedūra?

Prieš procedūrą:

Kartu su jumis dirbantys sveikatos specialistai dar kartą apžvelgs procedūrą ir gaus jūsų sutikimą jai atlikti.

Procedūros metu:

Paruoštą kapsulę turėsi praryti užgerdami stikline vandens. Kapsulės paviršius yra lygus ir slidus, todėl ją praryti lengva, procedūros metu nėra reikalingas nuskausminimas. Kapsulę nurijus neturėtumėte jausti visiškai nieko, galėsite grįžti į darbą arba užsiimti kita įprasta veikla.

Po procedūros: 

Praėjus 2 valandoms galite pradėti gerti skaidrius skysčius (idealiausia – paprastą vandenį), praėjus 4 valandoms galite suvalgyti lengvą patiekalą arba užkandį (nebent gydytojas nurodė kitaip). Po to kai kapsulė pasišalina iš kūno kartu su išmatomis, ją reikia pristatyti atgal į centrą,kuriame bus atlikta nufilmuotų vaizdų analizė

Kaip pasiruošti kapsulinės endoskopijos tyrimui?

Maistas ir vaistai. Kad užtikrint ryškias ir geros kokybės nuotraukas, virškinamasis traktas turi būti tuščias. Reikia nustoti valgyti ir gerti skysčius 12 valandų iki procedūros pradžios. Tam tikrais atvejais, gydytojas gali skirti ir laisvinamųjų vaistų, papildomam plonosios žarnos išvalymui.

Kitos atsargumo priemonės. Prarijus kapsulę galima užsiimti bet kokia, jums įprasta, kasdienine veikla. Bet reikia vengti varginančių fizinių pratimų ar sunkių svorių kilnojimo. Jei jūsų darbas reikalauja fizinio aktyvumo, paminėkite tai savo gydytojui ir išsiaškinkite ar galite tą dieną vykti į darbą.

Procedūros dieną, laukiant kapsulės pasišalinimo reikėtų į klozetą įstatyti vienkartinį rėtį, kuris kapsulę gali “sugauti”. Tuomet per jį leidžiant vandenį kapsulė yra skalaujama ir atskiriama nuo žarnų turinio. 

Iš pradžių yra atrenkamos kokybiškos nuotraukos, kuriose matomos virškinamojo trakto sienos. Tuomet nuotraukų ryškumas yra didinamas kompiuterio pagalba ir nuotraukos yra klasifikuojamos pagal atskiras virškinamojo trakto dalis (stemplė, skrandis, plonoji, storoji ir tiesioji žarnos). Kompiuterio pagalba yra išskiriamos nuotraukos, kuriose matomi virškinamojo trakto pakitimai. Šias nuotraukas vertina gydytojas specialistas ir daro išvadas. 

Tyrimas trunka apie 8 valandas, po šio laiko, kapsulė turėtų pereiti visą virškinamąjį traktą. Kapsulė pasišalina iš kūno kartu su išmatomis, tuomet ją reikia pristatyti gydytojui, kad būtų galima perkelti nuotraukas į kompiuterį. 

Įprastai, gavęs nuotraukas, gydytojas tyrimo rezultatus pateikia per savaitę. 

Su kapsule atliktose nuotraukose galima pamatyti kraujavimo iš virškinamojo trakto vietą, gleivinės pakitimus (pvz. eroziją arba uždegiminį procesą), į virškinamojo trakto spindį augančius navikus ir polipus, opas. 

Kapsulinė endoskopija yra santykinai naujas diagnostinis metodas. Šiuo metu pasaulyje yra skaičiuojama apie 1 milijoną atliktų kapsulinės endoskopijos procedūrų. 

Kapsulinė endoskopija yra saugi procedūra ir komplikacijų dažnis yra labai mažas. Visgi, retais atvejais kapsulė gali užstrigti arba dėl silpnos virškinamojo trakto raumenų veiklos užsilikti virškinamajame trakte ir nepasišalinti keletą dienų.

Nors ir mažai tikėtinas, kapsulės užstrigimas yra būdingas žmonėms, kurių turima būklė gali lemti žarnos spindžio susiaurėjimą: auglys žarnos spindyje, Krono liga ar anksčiau atlikta žarnyno operacija.