Vėžinių ląstelių atsiradimas
Vėžys yra genetinis susirgimas, jį lemia ląstelės genų, ypač reguliuojančių augimą ir dauginimąsi, pokyčiai.
Šie genetiniai pokyčiai gali būti paveldėti šeimoje. Taip pat, gali jie atsirasti bet kada žmogaus gyvenime dėl klaidos (mutacijos) įvykusios ląstelėms dalijantis arba dėl aplinkos veiksnių lemiančių ląstelės genetinę medžiagą sudarančios DNR pažeidimą.
Kiekvieno žmogaus vėžinis susirgimas vyksta dėl unikalios genetinių pokyčių kombinacijos. Jis prasideda nuo vienos ląstelės, kuri “išsilaisvino” iš ją normaliai valdančios DNR “taisyklių”. Tokia ląstelė pradeda elgtis kitaip, nei jos sveikos tėvinės ląstelės: praranda savo atliekamą funkciją ir tampa vėžine. Jei ši vėžinė ląstelė gali išgyventi, augti ir daugintis, visos kitos iš jos atsiradusios ląstelės taip pat bus vėžinės. Įsibėgėjus vėžiniam procesui, susidaro sulipusi vėžinių ląstelių masė – pirminis auglys arba navikas. Procesui tęsiantis vėžinėse ląstelėse dėl greito dalijimosi gali atsirasti dar daugiau genetinių pokyčių. Ir to paties naviko ląstelės tarpusavyje gali stipriai skirtis savo genetine medžiaga.
Vėžiniai dariniai
Vėžiniai dariniai (augliai ir navikai) yra skirstomi į 3 grupes:
- Gerybiniai
Neplinta ir tik retais atvejais būna pavojingi gyvybei. Ši navikų grupė pasižymi lėtu augimu ir įprastai juos sudarančios ląstelės būna gana panašios į sveikas tėvines ląsteles iš kurių jos atsirado. Dažniausia tokių auglių keliama sveikatos problema yra jų dydis, jie pradeda spausti šalia esančius organus ir sukelia nemalonius pojūčius. - Piktybiniai
Piktybiniai navikai auga greičiau nei gerybiniai ir gali ne tik plisti, bet ir sunaikinti aplinkinius audinius dėl invazyvaus augimo į juos. Piktybinių auglių ląstelės atskyla nuo pirminio darinio ir formuoja metastazes, kurios pradeda vėžinį procesą kitose kūno vietose. - Priešvėžiniai
Dažniausiai šie dariniai yra maži, bet jų ląstelėse jau įvyko tam tikri genetiniai pokyčiai, kurie gali lemti (labai padidinti tikimybę) vėžio išsivystymą. Įprastai, priešvėžiniai dariniai yra pašalinami chirurgiškai.
Vėžio išplitimas
Vėžys išplitęs į kitą kūno vietą nei pirminis navikas yra vadinamas metastatiniu vėžiu. Šis vėžinių ląstelių plitimo po kūną procesas yra vadinamas metastazavimu, o naujai suformuoti augliai – metastazėmis.
Metastazės yra sudarytos iš tokių pat ląstelių, kaip ir originalus pirminis navikas. Pavyzdžiui, krūtų vėžys išplitęs į plaučius suformuoja metastatinį naviką plaučiuose, bet jo ląstelės yra tokios kaip krūties vėžio, ne plaučių.
Piktybinis vėžys, kuris gali augdamas skleistis ir įsiskverbti vėžinėmis ląstelėmis į gretimus sveikus audinius yra vadinamas invaziniu vėžiu.