Diagnozė ir požymiai
Jums yra diagnozuotas skrandžio vėžys (piktybinis auglys). Ankstyvi jo simptomai yra neišreikšti ir nespecifiški. Vienas iš ankstyvųjų skrandžio piktybinio auglio požymių yra mikroskopinis kraujavimas. Ilgainiui dėl to gali išsivystyti mažakraujystė, atsiranda greitas nuovargis ir bendras silpnumas, pradeda kristi svoris. Pacientas taip pat gali justi rėmenį, diskomfortą pilvo viršutinėje dalyje, kurio nepalengvina maistas ar skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai. Esant kraujavimui iš skrandžio auglio, pacientas gali vemti su kraujo priemaiša, tuštintis juodomis išmatomis. Dažniausiai skrandžio piktybinis auglys vystosi iš vidinio skrandžio sienelės sluoksnio (gleivinės) liaukų ląstelių. Jei išryškėja vienas ar keli iš minėtų simptomų, tai nereiškia, kad sergama skrandžio piktybiniu augliu. Panašius simptomus sukelia ir gerokai dažnesni susirgimai, tokie kaip skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė.
Gydymas
Skrandžio piktybinio auglio gydymas priklauso nuo jo formos, lokalizacijos, bendros paciento sveikatos būklės, kiek toli pažengęs piktybinis procesas. Dažniausiai gydymas yra kompleksinis, t.y. chirurginis gydymas derinamas su chemoterapiniu. Gydymo tikslas – pilnai pašalinti auglį, užkirsti kelią jo plitimui. Chirurginis gydymas, kaip ir visas gydymas, priklauso nuo piktybinio auglio formos, lokalizacijos, išplitimo. Operacijos metu gali būti pašalinama dalis ar visas skrandis su dalimi jį supančių audinių. Operacijos metu pašalinami ir greta esantys limfmazgiai. Chemoterapija siekiama sunaikinti piktybines ląsteles, likusias po operacinio gydymo ar išplitusias į kitus organus. Tai kartu yra ir alternatyvus skrandžio piktybinių auglių gydymo būdas, kuomet pacientui skiriami medikamentai, naikinantys piktybines ląsteles. Į taikinį nukreipta medikamentinė terapija (biologinė terapija) gali būti naudojama gastrointestinės stromos tumorų (GIST) gydymui. Visgi pirmo pasirinkimo gydymas lieka chirurginis gydymas.
Operacijų tipai
- Skrandžio pašalinimo operacija.
Operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Operacijos metu pašalinamas visas skrandis kartu su didžiąja ir mažąja taukinėmis bei arti esančiais limfiniais mazgais. Stemplė sujungiama su plonosios (tuščiosios) žarnos kilpa. Pilvo ertmė drenuojama, pilvo siena susiuvama. - Skrandžio dalies pašalinimo operacija.
Operacija yra atliekama bendrinėje nejautroje. Operacijos metu pašalinama dalis skrandžio, priklausomai nuo auglio lokalizacijos, didžioji ir mažoji taukinės bei greta esantys limfiniai mazgai. Skrandžio bigė sujungiama su dvylikapiršte žarna, bet galimas sujungimas ir su tuščiąja žarna. - Skrandžio sienelės išpjovimo operacija.
Ši operacija taikoma, kai yra diagnozuotas ar įtariamas skrandžio GIST. Operaciją galima atlikti atviru būdu arba laparoskopu priklausomai nuo auglio dydžio ir lokalizacijos. Operacija atliekama bendrinėje nejautroje. Operacijos metu išpjaunama skrandžio sienelės dalis su augliu sveikų audinių ribose, defektas susiuvamas. - Endoskopinė mukozektomija.
Šią operaciją galima taikyti tik kai kuriais atvejais, kuomet yra diagnozuotas ankstyvas skrandžio piktybinis auglys (ir tai priklausomai nuo histologinio tyrimo), karcinoidas. Operacija atliekama bendroje nejautroje, endoskopu, pjūvio daryti nereikia. Operacijos metu yra pašalinama pakenkta vieta sveikų audinių ribose, bet skrandžio sienelės visi sluoksniai neprapjaunami, tik gleivinė ir pogleivis. Po šios operacijos lieka skrandžio gleivinės defektas, kurį tenka gydyti medikamentais kaip opą.
Pooperacinis laikotarpis
Komplikacijos
Atliekant skrandžio, skrandžio dalies ar skrandžio sienelės išpjovimo operacijas yra galimos įvairios komplikacijos.
Bendrinės chirurginės komplikacijos:
- Kraujavimas iš aplinkinių kraujagyslių ir audinių.
- Pilvo sienos ir pilvo ertmės pūliniai.
Specifinės chirurginės komplikacijos:
- Pooperacinis kasos uždegimas.
Anastomozės ar skrandžio siūlės nesandarumas.
Bendrinės terapinės komplikacijos:
- Gretutinių ligų, kuriomis sergate, paūmėjimas.
- Širdies – kraujagyslių ir kvėpavimo sistemų komplikacijos (širdies ritmo sutrikimas, plaučių arterijos trombembolija, miokardo infarktas, galvos smegenų insultas, plaučių uždegimas).
- Alerginės reakcijos į medikamentus, dezinfekuojančias priemones, tvarsčius.
Įvykus bet kuriai iš komplikacijų ligoninėje yra visos būtinos priemonės ir galimybės jų diagnostikai ir gydymui.